Od 15. února 2024 přišla nová změna pravidel pro program Nová zelená úsporám. V první řadě je třeba říct, že se zásadně netýká podprogramů A nebo B, čili standardního zateplení a výměny oken či výstavby nových rodinných domů v pasivním standardu. Změny se netýkají ani bytových domů. Hlavní změna je ve výši dotace na pořízení fotovoltaické elektrárny. Základní dotace se snižuje, ovšem při kombinaci se zateplením zůstává prakticky na stejné úrovni. Více informací na stránkách www.novazelenausporam.cz nebo své dotazy zašlete na email K-dotaceNZU@post.cz
Archiv rubriky: Obecné
Nová zelená úsporám Light
Státní fond životního prostředí znovu spustil od 17. ledna 2024 příjem žádostí v programu Nová zelená úsporám Light. Program je určen na snížení energetické náročnosti u budov jejichž majiteli jsou senioři či domácnosti s nižšími příjmy. Více informací na Nová zelená úsporám Light.
Dotace lze žádat na opatření realizovaná po 12. září 2022.
Chcete vyměnit starý kotel za nový?
Majitelé rodinných domů, kteří uvažují o výměně svého dosluhujícího kotle za nový mají v zásadě několik možností jak to učinit. V tomto článku se budu zabývat investiční stránkou věci. V zásadě má majitel rodinného domu možnost koupit si nový kotel za své peníze nebo může se pokusit požádat o dotaci z některého dotačního titulu, který v ČR pro výměnu kotle lze využít.
Jaký druh paliva má kotel spalovat je čistě na rozhodnutí majitele. Rozhodně doporučuji, aby nový kotel byl zařazen minimálně do 4. či 5. emisní třídy. Platí, že od 1. ledna 2018 nepůjde legálně koupit a instalovat kotel 3. emisní třídy. Již dnes musí majitel kotle na vyžádání předložit příslušným kontrolním institucím protokol o revizi kotle včetně údaje o zatřídění do příslušné emisní třídy.
Na investici do nového kotle si může majitel rodinného domu požádat o dotaci. V zásadě má na výběr ze dvou dotačních titulů, jejichž podmínky se trochu liší. Prvním z nich je program Nová zelená úsporám, druhým je program z OPŽP Státního fondu pro životní prostředí a příslušného kraje, tzv. kotlíková dotace.
Podmínky získání dotace z programu Nová zelená úsporám.
O dotaci se žádá na příslušném regionálním pracovišti Státního fondu pro životní prostředí. Dotaci můžete dostat na kotel spalující biomasu (dřevo, štěpky, pelety apod.), tepelné čerpadlo nebo nový kondenzační plynový kotel. Háček v poskytnutí dotace spočívá v tom, že musíte zároveň provést opatření v podobě zateplení obálky budovy – výměnou oken a dveří, zateplením obvodových stěn, střechy, stropu, podlahy. Toto opatření může být dílčí, zateplíte jen část budovy, nebo vyměníte jen okna, ale musíte snížit energetickou náročnost domu minimálně o 20%. Pozitivní na tom je i že na tuto část opatření můžete získat dotaci. Program Nová zelená úsporám přijímá žádosti průběžně. Výše dotace na nový kotel se pohybuje mezi 80 000,- až 100 000,- Kč.
Podmínky získání tzv. kotlíkové dotace
O dotaci se žádá na příslušném pracovišti krajského úřadu a na rozdíl od NZÚ kraje vyhlašují období od kdy do kdy žádosti přijímají. Dotaci můžete získat na nový kotel na pevná paliva (na rozdíl od NZÚ může jít o kombinaci spalování biomasy a uhlí), plynový kotel nebo tepelné čerpadlo. Podmínky udělení dotace mohou být příslušnými krajskými úřady upraveny, většinou vylepšeny. Čemu se však nevyhnete, že kromě výměny kotle budete muset provést některé z „mikroopatření“ na snížení energetických ztrát domu, například zateplení některé z konstrukcí (střechy, stěny), výměnu některých oken, eliminaci tepelných mostů, opravu fasády, zatěsnění oken, výměnu dveří apod. Pokud nechcete mikroopatření provádět musíte prokázat, že váš dům má maximální spotřebu energie 150 kWh/m2.a. Výše dotace se pohybuje až do 170 000,- Kč – do 80% způsobilých nákladů.
S pomocí o vypracování podkladů k žádostem se můžete obrátit na příslušné firmy, kterou se touto činností zabývají nebo se přímo informovat na pracovištích Státního fondu pro životní prostředí či krajských úřadech.
Průkaz energetické náročnosti budov při prodeji či pronájmu rodinného domu či bytu
Vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek jsou povinni opatřit si průkaz při prodeji či pronájmu ucelené části budovy a předložit jej (nebo jeho ověřenou kopii) možnému kupujícímu nebo možnému nájemci před uzavřením smluv týkajících se prodeje či nájmu. Od počátku rok 2016 se tato povinnost týká i částečných pronájmů budov.
V inzerci se údaje o energetické třídě objevit musí. Nemá-li realitní makléř od prodejce či pronajímatele průkaz k dispozici opatří inzerát údajem o zařazení do nejhorší energetické třídy G. Inzerát musí údaj o energetické třídě obsahovat vždy.
Při prodeji budovy je vlastník povinen průkaz energetické náročnosti předat kupujícímu nejpozději při podpisu kupní smlouvy.
Výjimku ze zákona mají budovy, které byly postavené a naposledy rekonstruované před rokem 1947.
Zákon umožňuje zvláštní režim při prodeji či pronájmu bytů. Je možné průkaz pro samostatný byt nahradit průkazem celé budovy. Pokud vlastníkovi jednotky nebyl i přes písemné vyžádání průkaz předán, může jej nahradit vyúčtováním dodávek elektřiny, plynu a tepelné energie pro příslušnou jednotku za uplynulé tři roky.
Výroba elektřiny v roce 2015
Jak je zřejmé z výsledků výroby elektrické energie v České republice převládá výroba z hnědého uhlí. Poloviční hodnotu mají údaje za výrobu z jádra. Obnovitelné zdroje se podílí na celkové výrobě 11,2 %, z toho největší měrou je zastoupena výroba vodních elektráren a z bioplynu.