Chcete vyměnit starý kotel za nový?

Majitelé rodinných domů, kteří uvažují o výměně svého dosluhujícího kotle za nový mají v zásadě několik možností jak to učinit. V tomto článku se budu zabývat investiční stránkou věci. V zásadě má majitel rodinného domu možnost koupit si nový kotel za své peníze nebo může se pokusit požádat o dotaci z některého dotačního titulu, který v ČR pro výměnu kotle lze využít.

Jaký druh paliva má kotel spalovat je čistě na rozhodnutí majitele. Rozhodně doporučuji, aby nový kotel byl zařazen minimálně do 4. či 5. emisní třídy. Platí, že od 1. ledna 2018 nepůjde legálně koupit a instalovat kotel 3. emisní třídy. Již dnes musí majitel kotle na vyžádání předložit příslušným kontrolním institucím protokol o revizi kotle včetně údaje o zatřídění do příslušné emisní třídy.

Na investici do nového kotle si může majitel rodinného domu požádat o dotaci. V zásadě má na výběr ze dvou dotačních titulů, jejichž podmínky se trochu liší. Prvním z nich je program Nová zelená úsporám, druhým je program z OPŽP Státního fondu pro životní prostředí a příslušného kraje, tzv. kotlíková dotace.

Podmínky získání dotace z programu Nová zelená úsporám.

O dotaci se žádá na příslušném regionálním pracovišti Státního fondu pro životní prostředí. Dotaci můžete dostat na kotel spalující biomasu (dřevo, štěpky, pelety apod.), tepelné čerpadlo nebo nový kondenzační plynový kotel. Háček v poskytnutí dotace spočívá v tom, že musíte zároveň provést opatření v podobě zateplení obálky budovy – výměnou oken a dveří, zateplením obvodových stěn, střechy, stropu, podlahy. Toto opatření může být dílčí, zateplíte jen část budovy, nebo vyměníte jen okna, ale musíte snížit energetickou náročnost domu minimálně o 20%. Pozitivní na tom je i že na tuto část opatření můžete získat dotaci. Program Nová zelená úsporám přijímá žádosti průběžně. Výše dotace na nový kotel se pohybuje mezi 80 000,- až 100 000,- Kč.

Podmínky získání tzv. kotlíkové dotace

O dotaci se žádá na příslušném pracovišti krajského úřadu a na rozdíl od NZÚ kraje vyhlašují období od kdy do kdy žádosti přijímají. Dotaci můžete získat na nový kotel na pevná paliva (na rozdíl od NZÚ může jít o kombinaci spalování biomasy a uhlí), plynový kotel nebo tepelné čerpadlo. Podmínky udělení dotace mohou být příslušnými krajskými úřady upraveny, většinou vylepšeny. Čemu se však nevyhnete, že kromě výměny kotle budete muset provést některé z „mikroopatření“ na snížení energetických ztrát domu, například zateplení některé z konstrukcí (střechy, stěny), výměnu některých oken, eliminaci tepelných mostů, opravu fasády, zatěsnění oken, výměnu dveří apod. Pokud nechcete mikroopatření provádět musíte prokázat, že váš dům má maximální spotřebu energie 150 kWh/m2.a. Výše dotace se pohybuje až do 170 000,- Kč – do 80% způsobilých nákladů.

S pomocí o vypracování podkladů k žádostem se můžete obrátit na příslušné firmy, kterou se touto činností zabývají nebo se přímo informovat na pracovištích Státního fondu pro životní prostředí či krajských úřadech.

Dotace pro energetické úspory veřejných budov

Státní fond životního prostředí vypisuje 39. výzvu OPŽP – energetické úspory a lepší využití obnovitelných zdrojů energie

Výzva je určená pro majitele veřejných budov. Podporu získají projekty energetických úspor budov, a to realizací celkových nebo dílčích energeticky úsporných renovací nebo využití obnovitelných zdrojů energie. Podporu mohou získat majitelé veřejných budov na území celé České republiky. Dotace z EU prostředků v celkové výši 3 mld. korun je určena především na zateplování, výměnu a obnovu oken,  realizaci opatření majících vliv na energetickou náročnost budovy nebo zlepšení kvality vnitřního prostředí. Podpořeny budou i projekty nuceného větrání s rekuperací odpadního tepla, projekty na výměnu zdroje tepla pro vytápění nebo přípravu teplé užitkové vody s výkonem nižším než 5 MW a projekty na využívání obnovitelných zdrojů energie. Zájemci o dotace mohou své žádosti podávat do 20. prosince letošního roku.

Více informaci na stránkách SFŽP.